Ponuka pre kolektívy Detské tábory Dovolenka v exotike Poznávacie zájazdy Pútnicke miesta Wellnes pobyty Chorvátsko

Letecká preprava

V dnešnej dobe sa čoraz väčšmi začína stávať veľmi obľúbenou letecká preprava. Veď prečo, nie? Je rýchla, pohodlná a bezpečná. V dnešnej dobe čoraz lacnejšia. Keďže ide o dopravu, ktorá je rýchla, tak sa bude dobre cestovať s malými deťmi. Čo je horšie neodporúča sa lietať počas tehotenstva. Čo sa týka letu budeme sa venovať mamičkám s malými deťmi. Ktorým v nasledujúcich riadkoch dáme zopár tipov ako dobre cestovať.

Plánovanie trasy

 • Pomôcť prekonať deťom tlak v ušiach – Treba im dať dudlík na cmúľanie, fľašku s pitím, alebo starším deťom žuvačku. Ak má dieťa zápal ucha alebo niečo podobné odporúčame tieto ochorenia preliečiť, lebo nahla zmena výšky by im mohla spôsobiť veľké bolesti
 • Prebaľovať deti pred odletom, lebo počas letu to v lietadle nie je nijak vyriešené, pokiaľ na to nie je uspôsobené.
 • Do lietadla nastupovať medzi poslednými. Dieťa by mohlo znervóznieť pri dlhom sedení v lietadle počas usádzania ostaných cestujúcich.

Príručná batožina pre dieťa. Keďže do lietadla si môžeme priniesť len príručnú batožinu. Musíte dieťatku zvoliť aj primeranú batožinu, ktorá ho počas letu dostatočne zabaví.

 • Obľúbeného plyšáka alebo hračku s ktorou sa bude môcť pritúliť
 • Hrubšie ponožky a deku na prikývanie kôli studenému vzduchu s klimatizácie.
 • Vlhké utierky
 • Náhradné oblečenie
 • Knížku, omaľovánku alebo hračku.
 • Lieky

Príručná batožina môže vážiť maximálne 5kg a mať rozmery 56x45x25 cm.

Zapísaná batožina je batožina, ktorá je umiestnená v batožinovom priestore lietadla. A tu sa nachádzajú jej prípustné rozmery max.: 90x70x50cm a min.: 30x20x10 cm

Nepovolená batožina v lietadle

 1. Strelné zbrane: každá zbraň, ktorou je možné odpáliť výstrel pomocou výbušnej sily. Napríklad všetky typy strelných zbraní, repliky a imitácie strelných zbraní, hračkárske zbrane všetkých druhov, luky, praky, zbrane vystreľujúce ostré predmety, zapaľovače javiace sa ako zbraň.
 2. Zahrotené / brúsne zbrane a ostré predmety: Ostré alebo brúsené predmety schopné spôsobiť zranenie. Napríklad uzamykateľný alebo vyskakovací nôž bez ohľadu na dĺžku čepele noža, nože, vrátane ceremoniálnych (obradných, zberateľských, slávnostných), voľné žiletky a britvy (okrem jednorazových holiacich strojčekov so žiletkou v uzavretom puzdre), nožnice, remeselné nástroje potencionálne použiteľné ako ostré alebo brúsené zbrane, napr. vrtáky všetkých druhov, skrutkovače, páčidlá, kladivá, kliešte, kľúče na skrutky (skrutkové kľúče, spájkovacie lampy).
 3. Tupé predmety: Všetky tupé predmety schopné spôsobiť zranenie. Napríklad bejzbalové a softbalové pálky, golfové palice, hokejky, biliardové, gulečníkové tága, rybárske prúty.
 4. Výbušné a horľavé látky: Všetky výbušné alebo vysoko horľavé látky, ktoré predstavujú riziko pre zdravie cestujúcich a posádky alebo pre bezpečnosť lietadla, majetku. Napríklad ohňostroje, svetlice vo všetkých podobách a iná pyrotechnika vrátane zábavnej a hračkárskej, alkoholické nápoje prevyšujúce 70% objemových jednotiek, horľavé tekutiny, napr. benzín, nafta, kvapalný zapaľovač, alkohol, etanol, detonátory a rozbušky, Plyny a plynové nádoby, napr. bután, propán, acetylén, kyslík – vo veľkých množstvách.
 5. Chemické a jedovaté látky: Všetky chemické alebo jedovaté látky, ktoré predstavujú riziko pre zdravie cestujúcich a posádky alebo pre bezpečnosť lietadla a majetku. Napríklad kyseliny, žeraviny, napr. vytekajúce „mokré“ batérie, omračujúce spreje, napr. slzotvorný plyn, koreninový sprej, slzný plyn, jedy, materiál schopný spontánneho vzplanutia alebo horenia.

Zoznam zakázaných predmetov, ktoré sú vylúčené z leteckej dopravy a ktoré nesmú byť umiestnené v podanej (zapísanej) batožine cestujúceho:

 • Napríklad: výbušniny, plyny, horľavé kvapaliny a hmoty, organické peroxidy, toxické alebo infekčné látky, rádioaktívne materiály, leptadlá, súčiastky palivového systému vozidiel, ktoré obsahujú palivo.

Najčastejšie odoberané zakázané predmety u cestujúceho a v jeho príručnej batožine:

 • manikúrová súprava (obsahujúca ostré a zahrotené predmety ) vreckové nožíky (bez rozdielu dĺžky čepele),
 • skrutkovače (bez rozdielu veľkosti ),
 • príbory (nôž a vidlička),
 • „švajčiarske“ karty (súčasťou ktorých sú ostré a zahrotené predmety ),
 • žiletky a orezávač,
 • železné odliatky a výkovky rôznej veľkosti a tvaru,
 • náradie ( fr. kľúče, kladiva, klince).